christianamehn christianamehn
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Fiteen packs of fruit snacks cost $3. How much do 5 paxks of fruit snack cost?​

Respuesta :

yrajkumari
yrajkumari yrajkumari
  • 02-12-2020
15/3 = 5/x

15x = 15

X = $1
Answer Link

Otras preguntas

how did Terrell Spencer first become interested in farming
There are some network modeling tools that can ________ the existing network.
How to find the indicated sum? Thanks!
Isopropyl alcohol, commonly known as rubbing alcohol, boils at 82.4°c. what is the boiling point in kelvins?
Microsoft acknowledged that if you type a res:// url (a microsoft-devised type of url) which is longer than ____ characters in internet explorer 4.0, the browse
When perceval awakes and finds everyone gone, what does he conclude?
Frank just completed two tests. On his biology test, he earned a 55 while he earned a 70 on his chemistry test. The class average on the biology test was a 60 w
Nalia nalia work 3.5 hours more than Lisa together they worked a total of 18 hours Lissa worked H hours
A small box of raspberries costs $2. a large box of raspberries costs $6.the large box costs ? times as much as the small box
When is a budget considered to be balanced?