ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What actions did Henry Cabot Lodge believe that the United States should take in the world? settle European disputes service foreign interests look after its
Draw the lewis structure (including resonance structures) for the acetate ion (ch3coo−). for each resonance structure, assign formal charges to all atoms that h
write the fraction as a decimal and as a percent Fraction: 7/8
what are 5 natural resources in antarctica and how are they used
Seventeen divided by four less than a number in numeric form
Art History What do the exaggerated features of a biiga doll represent? a. prosperity b. wealth c. fertility and health d. wisdom
What is the answer to 2?
Suppose given parallelograms EFGH ∼ IJKL, such that m∠E=70°. Find m∠J and m∠L.
contrition after robbing a bank. A. elation B. repentance C. recantation D. exoneration E. sequestration pick the best synonym
Find the slope of the line that passes through each pair of points 7,3 5,1