doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements about water pollution is FALSE? A. Fertilizers used on farms do not cause water pollution. B. People can get sick from eating
The graph shows a line of best fit for data collected on the number of inches Stephen grew during each year between the ages of 1 and 10. The equation for the l
If the force acting on a body of mass 40 kg is doubled. By how much will the acceleration change.
Three brothers share 2 sandwiches equally. How much of a sandwich does each brother get?
What does the expression you wrote in part d mean? the expression is 4
Which word best describes a belief that is so wrong that it is not in agreement with what is true? Erroneous Illusory Malicious Spurious
Is it possible to have a color change without a chemical change?
Help me Please i really need help
which of the five great lakes could easily hold all of the water in the other four lakes combined? erie
Help Pls 50 Points Picture Attached Thank U