TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

carbon dioxide, oxygen, and ammonia, are called inorganic. Some living things, called producers, can produce the organic materials they need (like food) from in
what’s the better deal? pls help
What is the opposite of melting
What type of art used small pieces of material to form images?
How many times greater Is 8.4 x 10^9 than 1.5 x 10^2? A. 5.6 x 10^6 B. 5.6 x 10^7 C. 5.6 x 10^8 D. 5.6 x 10^9
Determine the period.
The way all jobs in modern society are connected to other jobs is called
Question 16 of 20 What is the degree of the polynomial 16x2 - 11x3 + 18?
Simplify the expression7x-5(x-3)-xplease help me ​
The control and coordination of the human body is called what? a. Cell division b. Regulation c. Growth d. Nutrition