wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A false premise is best described as _______
What did Karl Marx believe history was made of
You toss a coin twice. Which calculation proves that landing on tails for the first toss and heads on the second toss are independent events?
A swimming pool is being filled and begins ejth 400 gallons of water in it. After 8 minutes, the pool contains 816 gallons of water. assuming that water is bein
Which layer of the alimentary canal is exposed to the food we eat and ingest?
Translate the algebraic expression shown below into a verbal expression. (3 points) (Fraction with variable x in numerator and 4 in the denominator.) The s
Which is the definition of a line segment? A) A line segment consists of two points and all points in between. B)A line segment is a set of points that extend i
In the Bible what does Hebrews 11:1-2 mean mean
Which part of a neuron would probably be most affected by the application of novocain?
15% of 30 is what number ?