anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

find the inverse of f(x) = (-1/5)x -1 and graph the function and its inverse. Please help for 20 POINTS!
Law of sines: In △BCD, d = 3, b = 5, and m∠D = 25°. What are the possible approximate measures of angle B only 90° only 155° 20° and 110° 45° and 135°
A new cruise ship line has just launched 3 new​ ships: the Pacific​ Paradise, the Caribbean​ Paradise, and the Mediterranean Paradise. The Caribbean Paradise h
y=1/3x - 4 y=-7/3x +4 in substitution
A mountain climber ascends a mountain to its peak. The peak is 12,740 ft avove sea level. The climber then decends 200 ft to meet a fellow climber. Find the cli
Find the measure of angle Y
Which sentence is the best example of these statements for a literary analysis of Romeo and Juliet?
Helppppppppppppppppp
factor x2 – 4x – 5 = 0. WITH ALL STEPS.
Jim writes down a large number. The number is 543 followed by 12 zeroes. How would Jim express this number in scientific notation? a. 5.43 × 10^14 b. 5.43 × 10^