Abigale2006 Abigale2006
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

One grade of tea costing $3.20 per pound is mixed with another grade costing $2 per pound to
make 20 lbs of a blend that will sell for $2.72 per pound. How much of the $2 tea is needed?

Respuesta :

amyahamilton84 amyahamilton84
  • 03-11-2020

Answer:

12 of $3.2 grade is needed

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

help plzzz 3x - 4 = -2x + 31
how many solutions does the following system of equations have y=5/2x+2 2y=5x+8
The picture shows a basic diagram of an electric motor. At top left a piece of magnet labeled N and at top right a piece labeled S. Between these a square coil
How was Mussolini able to gain power in Italy? O He played to the prejudices of the Italians. He fought off Hitler's attempt to annex Italy He led a coup to tak
I GIVEEEEEE BRAINLILSTER
Which of the following verbs is a reflexive verb in Spanish? Nosotros sentimos Tú lavas Me siento Yo lavo
Find the value of x. 3x-10 25 X+15
what benefits are getting from our society​
answer this fastttt before 8 20 in dubai time,, first one to ans get brainest
Tony has just enough money to buy a book about San Francisco. At the store, he sees the Flying Flan which he would like to buy too. What is the benefit of buyin