hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of the triangular prism
Rectangleville's limits form a perfectly rectangular shape whose length is 202020 kilometers and width is 121212 kilometers. It has a population density of 3203
Line b passes through points (5, 5) and (10, 8). Line c passes through points (4, 8) and (1, 13). Are line b and line c parallel or perpendicular?
In which scenario do homeowners use the equity in their home
On Saturday, Jack spend one hour 58 minutes working in the yard. If he spent a total of five hours 25 minutes on the yard where is his weekend how long did Jack
ercent of Wind power is expected to provide Germany with A. 10 B. 25 C. 40 D. 75 Please select the best answer from the choices provided de biedt
How much would a 20% tip be on a $48 restaurant bill?
Substance can undergo physical change or chemical change? What is difference between these two kinds of changes?
The extension of the land masses into the oceabs which creates a narrow belt of shallow water is called the?
The Fed's interest-rate policy in the late 1970s economic growth.