taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

find the radius of a circle with an area of 89 sqaure feet.​
HELP PLEASE!!!!! ASAP
Determine whether the following set of numbers is part of an arithmetic or geometric sequence. In the space provided, type arithmetic or geometric as your answe
Which of the following will increase if the voltage in a circuit is increased? check all that apply a.) Current b.) Resistance c.) Heat produced by the circuit
Moesha's music library has 17 more than two times the number of songs than Damian's music library. Define a variable and write an expression to represent the nu
How did Jesus use the fig tree during the Olivet discourse to assure His disciples that the kingdom would be fulfilled?
please help quick Which calculations could be used to solve this problem? There were 24 dogs and cats that were adopted from the animal shelter last week. Three
in which of these situations is popular sovereignty not enjoyed
Who created female rap? I’m just getting opinions cause i already know its Nicki Minaj
Please help for a brainliest!!!