jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Please help me anyone?
how do I solve y-6=x-12
Exercise For each of the following tasks, draw what the final list looks like and diagram how you would solve the problem by writing a step by step process to
Today is Maria's birthday. She is 7 years old. How old is Maria in months?
Why was Italy's rise to power a problem for the world? (Benito Mussolini)
What percent of 175 is 122
50 points + brainlest if you answer correctly
As a crew chief for the air force, Clint inspects and services fighter jet engines, which protects the lives and safety of military personnel and increases thei
How do you find total pension expense?
5th grade pls help How might a machine help you do work?