adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 17d-5e+13d-7e
How did most africans become slaves?
what is a transfer of food goods and disease between the old new worlds columbian
Senator Jon Tester of Montana was reelected in 2012. If he decides to run again when his current term expires, in what year will the election occur?
Evaluate the expression 14!/12!2!
There are 34 adults and children13 on tour how much money will the group save by visiting the main deck of the observation tower instead of the top deck explain
How did the Old Lights attempt to suppress the influence of the New Lights in Connecticut and Massachusetts?.
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Let “x” be the number of apples in a barrel. Which of the following is the expression that represents one less than twice the number of apples in the barrel?
1.) What role do stomata play in photosynthesis? 2.) Describe the process of pollination in angiosperms.