fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

In a sale, normal prices are reduced by 12% The sale price of a digital camera is £132.88 Work out the normal price of the digital camera (3marks)
What are the origins of prevailing ideas about natural, ideal, and deviant bodies in sports and in society?
Work out the number that is halfway between 27 times 38 and 33 times 38.Show your working out aswell.
would you rather be a senator or a representative member? why or why not?
how do I solve this proportion?
What are good book to read from war times about family / adoption / giving up of children
How is carbon dioxide obtained?
Why was there growing involvement of the USA in Europe in the years 1945-48 ??
what did henry hudson claim land for
Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Based on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by