LucaPriolo24 LucaPriolo24
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Eugene had $24 to spend on three pencils. After buying them she had $18. How much did each pencil cost?

Respuesta :

madelene07 madelene07
  • 05-10-2020

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

(24-18)÷3=2dollars

Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100