Shiniboros
Shiniboros Shiniboros
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Andrea wanted to buyy some grapes. If she bought 8kg of grapes, she would be $3 short. If she bought 6kg of grapes, she would have $5 extra. What was the cost of 1kg of grapes?
(steps pls)

Respuesta :

FrenzyHelp
FrenzyHelp FrenzyHelp
  • 02-10-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

Pretty sure that answer is $1

8kg-6kg=2kg

$5-$3=$2

2kg=$2

1kg=$1

Answer Link

Otras preguntas

If a= 2 m/s2, determine v when t= 2 s if v= 0 when t= 0
Work out the surface area of the prism.​
For positive acute angles A and B, it is known that sin A= 45/53 and cos B= 20/29. Find the value of sin (A-B) in simplest form. HELPP. no work needed I just n
15. A sheet of paper measured 30cm by 20cm. A strip 4cm wide is cut from it all around. Find the area of the remaining sheet. ​
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
Calculate how many grams of NaOH are needed to make 204.68 g of Na2CO3. 2 NaOH(s) + CO2(g) Na2CO3(s) + H2O(l)
ratio of 9min to 600 sec​
is 5/8 greater than less than or equal to 1/2?​
Kuper manipulates time to create tension. How are the graphic novel and story alike and different in their treatment of time? How does the idea of time figure i
what does x=, im very stuck on this