Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

Instructions: The polygons in each pair are similar. Find the missing side length.
More and more people today are choosing to travel to other countries. Why is this happening? Is this a positive or negative development?
​A derivative work is also granted copyright protection with a half paid write up. Give four examples of such work.​
Nick needs one more class to complete his schedule. There are 5 writing classes, 3 history classes, and 4 mathematics classes that can fit into his schedule. If
A metal blade of length L = 300 cm spins at a constant rate of 17 rad/s about an axis that is perpendicular to the blade and through its center. A uniform magne
What is the purpose of a Punnett square?
find the HCF of 72,108 and 180​
an acceleration clause in a loan can result in the lender demanding full payment of the balance of the loan if.. A. The borrower uses the property for illegal p
If river flowing at 9km/h,how to find boats velocity?​
What do you know about Mukhiya in the group of newar community?​