Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

Do all living tissues contain catalase? Claim, evidence, and reasoning
A patient suffering from hypothyroidism has developed a goiter. this occurred because ________.
Mutually dependent origination: everything originates together, mutually dependent. this notion was first born out of:______.
How do the narrator’s actions in this passage develop a central idea of the text? in “The passage thief”
What lasting economic impact did the Tang Dynasty have on the Song Dynasty?
Is the skin on the back of your hand firmly attached to the underlying tissues, or can it be lifted away?
Need a little help on this one
point B is in the interior of
Can a person work as an agent for two different people with conflicting interests?
3 |14-m| > 18 PLEASE HELPP