jazemine jazemine
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy. A) 3 apple pies for $11 or B) 7 apple pies for 24.50

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 01-10-2020

Answer:

B) 7 apple pies for 24.50

Step-by-step explanation:

11/3=3.66666666666...

24.50/7=3.5

3.5 is less than 3.66666666...

so B is a better buy.

Can I have brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 6,007,200 in expanded form
Which of the following statements best represents a nativist attitude toward the influx of immigrants around 1900? (A) Slavs and Italians will be assimilated as
Juanita spent 3/4 of her allowance at the mall. Of the money spent at the mall, 1/2 was spent on new earphones. What part of her allowance did Juanita spend on
How do you show your work for 0.054 divided by 0.72
What's the square root of 247
In which of the sentences below is the shift in verb tense acceptable?Check all that apply. A.By the time I returned home three hours had passed. B.Though the w
What is  a Nonlinear graph? i forgot
How can you show your work with the numbers 400 ,15,and 6 to get the answer 160
what is an direct object
{3x+8y=17 {-2x+9y=3 What is the answer and how do you solve the problem