eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

photosynthesis has oxygen as a waste product. what is the waste product during cellular respiration
What would you find in a cybercafé? (1 point) computer class computers books video games
Wole Sooyinka in Death and the Kings horseman?​
37. Important decreases in greenhouse gas could be achieved by all the following EXCEPT:
How does the introduction of a chipping sparrow in the last paragraph, on page 5, contribute to the story as a whole? a. it signals that the storm will return a
Who can help with this exercise? ☺ Complete the sentences with the correct passive form of the verbs in brackets. Type the answer. 1. In my opinion, computer s
5. A system of Glands that produces hormones endocrine system lymphatic system nervus system hemphatic system
Describe why wearing a long-sleeved white T-shirt can help you feel cooler on a hot day than wearing a short-sleeved black T-shirt. Why might you still feel hot
What are the limits to free speech under the first amendment? Go online and find three examples.
Geometry circles with mark brainliest