diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

The wave speed is 500 m/s and the frequency is 5 Hz. What is the wavelength?
60. The majority of the students....... him to be innocent. A) believes B) believe C) believing D) to believe 61. Not only he but also his friends.... this film
English múic was popular in america in 1960s
what does this excerpt tell us most about the cat?​
An airplane takes 3 hours to travel a distance of 2160 miles with the wind. The return trip takes 4 hours against the wind. Find the speed of the plane in still
2. Determine whether the matrices are inverses.
look at the image below
a 67.5 L sample of gas at 27.6 °c and 383.1mm hg expands to 244.2 L at 4.7 °c. what is the new gas pressure. a 97.8 b 18.0 c 115 d 1.65
7 10/3 x 3 1/10= Can you explain step by step to me Thanks
how did the human beings hurt the world​