Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

How many counting numbers are between 30 and 65, not including 30 and 65?
write the rate 1/7 inch ----------------- as a unit rate 1/14 minute
Why is man a special creature? What two worlds does he share in?
what happens to the brightness of the light from each bulb as each new bulb is added?
the temperature on mars ranges widely from -207 f to 80 f find the average of the temperature extremes on mars
describe the solutions of 4 < n+2 in words but solve it first please!
if 120 marks is 60% what is full marks
What phylum has animals with soft bodies, and most of them have shell-like coverings?
11 times 4 and 1 3rds
why do living things need nitrogen?