mfaizankhankhar mfaizankhankhar
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

10 kg of tea leaves when 3 kg of tea leaves cost $18

Respuesta :

goalejandro23 goalejandro23
  • 02-06-2020

Answer:

$60 for 10kg of tea leaves.

Step-by-step explanation:

1.- divide $18 by 3kg to determine the price of a single tea leaf.

18/3 = 6

1 tea leaf costs $6

2.- multiply the price of a single leaf by the number of leaves you want.

10 x 6 = 60

Answer Link

Otras preguntas

Is 2/15 a repeating decimal or a terminating decimal?
The point-slope form of the equation of the line that passes through (–4, –3) and (12, 1) is y – 1 = (x – 12). What is the standard form of the equation for thi
Which of the following is a declarative sentence? A. Where is John taking Mary on their date? B. John asked Mary to go on a date. C. John and Mary are dat
If the ratio of the purple flowers to black flowers is 4 to 8 and there are a total of 108 flowers how many of the flowers are purple
Erica used friendly numbers to find 43-19 she added 1 to 19 and subtracted 1 from 43 what is Erica's error
True or false? Four eighths is equal to five twelves?
wha is the answer for 6w-y=2z for w
the product of a number w and 737
Which of the following is a true statement about weight loss? A. You can safely lose 10 pounds of fat in one week. B. Some foods absorb calories and thereby has
write an equation where 45 is the product