terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

George has 245 cards in his baseball card collection. of these, 85 of the cards are pitchers. what percent of the cards are pitchers?
If Keesha wants to add the phrase "from the library" to describe the book, where should she place it in the sentence below? My sister finished reading the book
Two major sources of energy for normal muscle metabolism?
How was the 1980s different from the 1960s or 1970s??
Explain the symbolism of the stars and stripes on the usa flag?
Amparo (preferir) comer en casa. what is the correct form?
A weightlifter lifts 1,600 N over his head 2.0 m. How much work did he do?
How many grams of SO3 are produced when 20.0 g FeS2 reacts with 16.0 g O2 according to this balanced equation
Olive oil costs £3.50 for 1 litrehow much 200 ml of olive oil cost
How might a producer of bicycles adjust the quantity supplied when prices decrease?