JaneBecker JaneBecker
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Could someone help me with this? That would be great.

Could someone help me with this That would be great class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-06-2020

Answer:

23x - 11/6

Step-by-step explanation:

1/6(36x - 11)+17x

Distribute

1/6*36x -1/6*11 +17x

6x -11/6 +17x

Combine like terms

23x - 11/6

Answer Link

Otras preguntas

The most important fundamental dimension in economic analysis is
A student who practices the piano daily and tries new music despite the difficulty demonstrates which trait?
Americans' concerns over immigration were originally heightened by religious disputes between which two faiths?
I need help don't even know where to begin
Wich Equation is correct?
This is an example of plagiarism: Katie reads on a website that “Almost one in five US public schools required students to wear uniforms during the 2011-2012 s
During February Kevin water his IVy every third day and water his Cactus every fifth day well Kevin water both plants together again in February explain
Evaluate the expression for a=4 and b=-3. a - b Enter only your final result as your answer.
In a certain grocery store, strawberries cost $4.16 per pound ( 4.16 dollars/lb ). What is the cost per ounce?
A recursive arithmetic sequence is defined ad f(1)=6, f(n+1)=f(n)+5 for n>1. The first four terms of the sequence are shown in the table. Write an explicit f