rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

I need help please?!!):
Determine valence electrons​
what is the common temperature at the surface in tropical areas​
Devon spends $10 for each shirt he produces, and he has fixed costs of $500. If the store makes 100 shirts, how much should the store charge for each shirt in
You are a loan officer at a bank. An application comes to you for $5000 loan. Explain why you would want to know the persons credit history
Explain why a roller coaster’s second hill cannot be taller than the first hill.
10x ÷ 5 = 30Please answer ASAP(:​
Landmark cases create changes in
Kris Lundy was able to stop the other football team from making a touchdown tackling the quarterback. Choose the clearest and most effective revision of the a
Which of the signers of the Constitution was a chemistry professor for a college in Philadelphia? John Hancock Benjamin Franklin John Witherspoon Benjamin Rush