tiaW00
tiaW00 tiaW00
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Chris bought 6 pounds of sugar for $4. How many pounds of sugar did he get per dollar?

-if necessary, round your answer to the nearest hundredth

Respuesta :

milaradojevic246 milaradojevic246
  • 02-05-2020

Answer:

6÷4=1,5

Step-by-step explanation:

per one dollar he bought 1,5 pounds of sugar

Answer Link
christaphillips
christaphillips christaphillips
  • 02-05-2020
The answer is 1.5

4x1= 4
4x0.5= 2
4+2=6
Answer Link

Otras preguntas

how does the water cycle work​
in the triangle abc the side length side are bc=14 and ac=7 whats b
Solve for w, x, y, zx + 2y - z = 3 2x - y + z - w = -3y + 2z - w = -7 x + 3y + 2z + 2w = 3 ​
Find the length of side BC. Give your answer to 1 decimal place.
5( q + 27 ) - -30=95
Red flowered snapdragons are crossed with white flowered, producing all pink snapdragons in the F1. What would you expect if you crossed red with Pink? Select c
Which super continent forms the core of North America?
team tool Bella canoed 15 3/4 miles in 5 1/4 hours
which is the best example of an unreliable narrator A) a father protecting his children B) a patient in a mental hospital C) a businesswoman under pressure D
If Q is half way between 0 and -1 what is Q