hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer???
The difference of three times a number and five is 22. Find the number. Plz show step by step
How did the French Revolution divide America? Correct Answer(s) Drag appropriate answer(s) here Pinckney’s Treaty allowed American merchants to ship goods to N
A student received a poor grade on her last two language arts tests. What are the steps she should take for solving this problem?
7 less than m as an algebraic expression
What theme of Richard Connell’s story “The Most Dangerous Game” comes through in this excerpt?
Determine a polynomial function whose graph passes through the given points. 5: (0,-5); (1,-4) ; (-1,-9); (2,-3),
Cierra paid $375 for a chair. The price of the chair Mary purchased was the price Cierra paid. How much did Mary pay for her chair?
What 9 divide by 369 long dovison
HELP PLZ ASAP!!!!!!​