leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

An airplane flies 200 km due west from city A to city B and then 285 km in the direction of 34.5° north of west from city B to city C. In straight-line distanc
What are 3 number that round to 3,000 when rounded to the nearest thousands site:?
What and how does the Supreme Court help the people?
what is the definition of ultraviolet
how are DNA and RNA different
Could someone please help me finish my epic simile? I’ve been drawing blanks and restarted so now I’m here. We need a 45 word minimum but my teacher really want
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
Rachel avoids buying over-packaged goods to manage waste. Which R of solid waste management does Rachel follow? A. reduce B. reuse C. recycle D. rot E. rec
Please any one have a clue on this one? Really need help on this
28. Which of the following is an accurate statement? The Maya Empire was ruled by one all-powerful priest who controlled the nobles. The Olmec were loyal