Audperkins07 Audperkins07
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A bottle and a cap together cost $1.10. The bottle costs $1 more than the cap. How much does each cost?

Respuesta :

oligiel oligiel
  • 01-04-2020

Answer:

The cap costs 10 cents and the botttle costs $1

Step-by-step explanation:

1.10-1=.10

Answer Link

Otras preguntas

Why is man a special creature? What two worlds does he share in?
how did the experience of the early colonists shape Americas political and social ideals?
Consider the following statement. Fourteen more than 12 times the number equals 37 less than 11 times a number. a. Write an equation to represent the statement.
how did the experience of the early colonists shape Americas political and social ideals?
why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?
How many counting numbers are between 30 and 65, not including 30 and 65?
when you flick a coin so that it slides across a table, it slows down. what is the name of the force that slows it down
Samuel used 1/5 of an ounce of butter to make 1/15 of a pound of jelly. How many ounces of butter are needed to make a pound of jelly.
solve for 3x+9=44-2x
Why are frying pans usually made out of metal?