kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Beth needs to add a 10% tip to her $12 meal. How much money does she need to add?
How do you find the Greatest Common Factor?
A gene is to a chromosome as a. a pea to a pod b. a front is to a back c. a bike is to a car d. a building is to a window
What is 0.1 times 30
What colors of light are combined in a television to produce thousands of different colors?
What is the value of x? 3(x-2)+5x=18
What is the opposite of each integer? 1. -8 2. 19
What is 5-2n>8-4n who that answer
The factory workers make 756 machine parts in 36 hours.Suppose the workers make the same numbers of machine parts each hour..How many machine parts do they make
that round to 35.4 rounded to the tenth