firesquad3990 firesquad3990
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ariel and ber friends purchased some drinks and pizza slices at the snack bar each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

katie6680
katie6680 katie6680
  • 04-03-2020

Answer:

5 peices of pizza for $4 each

and 4 drinks for $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the main idea of the text: Hammurabi's code
What is this polyhedron called?
need help on B please
which expression is equivalent to (3^2)^-2 a.-81 b.-12 c.1/81 d.1/12
What areas were the focus of disagreement between the United States and the Soviet Union?
Mustafa contributes 11% of his $67,200 annual salary to his 401k plan. What is his pretax income
Which are included in five sub fields of geography?
What is "staffing level"? a) The practice of assigning the same number of workers to each department b) The average educational level attained by employees
Sara bought a pair of pants that were on sale for 30 percent off of the original price. If the original price of the pants was $29, what was the sales price of
43lbs of tomatos cost $387. how much would 41lbs cost