jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

A watermelon weighs 4.2 kg and a pumpkin weighs 2 kg 250g Express the total weight of the items in kilograms. (30 points​
m r co m p re ssmy prev acc got banned and this is my new acc...im a boy of 19
What happens to earnings in a cooperative?
What is a tree? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
I’ll give BRAINLIEST if correct
hi folllow me at talfishmanfanpage09
What happens to earnings in a cooperative?
solve this equation Thank you!!
62. Triangle ABC has vertices as shown. What is the area of the triangle? A. √72 square units B. 12 square units C. √288 square units D. 24 square units A(1,4)
hi folllow me at talfishmanfanpage09