janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

THE RATIO OF BOYS TO GIRLS IS 3 TO 2 IF THERE ARE 12 BOYS HOW MANY GIRLS ARE THERE
how do i speak spanish
What lunar phase is required for a lunar eclipse? A New B Full C Half
HELP FAST PLEASE!!!!!! There are many factors that influence our daily weather and long term climate. List as many of these factors as you can.
Phillip and Ryan are saving money for college. Phillip started with $500 in his savings account and saves $25 a week. Ryan started with $250 in his savings acco
Which logarithmic equation is equivalent to the exponential equation below? 70.81=e^a A. Log70.81 4.26=e B. In 70.81=a C. Loga70.81=4.26 D. In a=70.81
7. A cheetah ran 300 feet in 2.92 seconds. What was the cheetah’s average speed in miles per hour? Show your work.
How did the Mormons interact with the land they settled? A. They settled only in places that easily supported farming. B. They adopted techniques from local Nat
Evaluate: |-2|+(-2^3)
Teresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?