xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

descibe the process that produced the bretz floods
what does a tardigrade, a brine shrimp and a resurrection fern have in common?
PLEASE HELP! DUE TOMORROW Write each equation in standard form. y - 4 = -3(x - 3) and y + 9= 2(x + 5)
which pair of words are synonyms
How does the phosphorous cycle differ from the nitrogen cycle and the carbon cycle?
cyclist were 3/4 finished with their ride when they reached the 15 kilometer mark. how long was the ride?
Convert the scale map to unit rate. For every 3/10 of an inch that equals 7/8 mile. How many inches represents one mile?
what factors does weight depend on science
After 3 years what is the total amount of an investment of $1500 in an account paying 3.5% interest, compounded quarterly? A.)$1665.31 B.)$1724.36 C.)$1908.42 D
When Bruno states that he and Shmuel are like twins, why does Shmuel reply "a little bit"?