Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

what is the product of the binomial (x+4)(x+3)
how can a janitor stop bullying
when all power and authority rests with one person, it is called a
How many lines of symmetry does a regular quadrilateral have? a. 2 b. 4 c. 5 d. 6
What is the difference between a subsidized and an unsubsidized loan? An unsubsidized loan has a higher interest rate than a subsidized loan and interest b
Which system of government did the constitution create in the United States a. Confederation b. Parliamentary c.federation d. Limited monarchy
Unfinished products used in producing other products
How did people most likely arrive in northern europe
Persistent headaches, chronic pain, and digestive problems. what are these symptoms of? a. depression b. fatigue c. mania d. social anxiety
solve 7x 12.4=5x-7.6