asiafleet asiafleet
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

At one of the warehouse stores, paper towels cost $10.48 for a package of 8 rolls. What is the unit price?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 03-12-2019

Answer:

Unit price = $1.31/roll

Step-by-step explanation:

Divide total cost by number of units:

$10.48 / 8 rolls = $1.31/roll

Answer Link

Otras preguntas

list all the integers between -0.6 and 4.17
who typically commisined music
dalton's model did not recognize that atoms of different elements a. can have different charges. b. have different masses. c. have different properties. d. form
which is larger 1.8-inch or 1.44-inch?
what is formed by changing the number of neutrons in an atom
How do you answer rhis
what continent is 40 degrees north and 20 degrees east
Which event of the French and Indian war do you think was the most singnificant ? Why?
-5x-12y=11 find the slope intercept
name the 4 classes of macromolecules and give a function for each