idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $30 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $9. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

kenlibryant5 kenlibryant5
  • 03-12-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

She has enough money to buy 3 tubes which leaves with $3 for whatever else she desires

Answer Link
mchavezrivera66
mchavezrivera66 mchavezrivera66
  • 05-12-2019
She could buy 3 oil paints
Answer Link

Otras preguntas

Please help me on this math question
Can someone help me find x please
Make h the subject of the formula A = 2tr (r + h)
Which of the following statements about investing is FALSE? Investing is a guaranteed way to grow your money. Investing is best for long-term financial goals, l
Según la lectura el contrario que la literatura del siglo de oro, el _____ estaba más preocupado por la vida real.
3 times the quantity of d squared plus r, minus 2 times the quantity of d squared plus r
How would you like to live within five miles or a hazardous waste site One out of every four Americans des Hazardous waste including heavy metals, ONK Solvents
Help me please Algebra 2
Gramática (Pertérito de los verbos irregulares)
Write the expression for when you translate the graph of y = |3x|− 5 one unit to the right.