cottoncandy1281 cottoncandy1281
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?

Respuesta :

SMZ
SMZ SMZ
  • 04-10-2014
You would divide both 12 and 7n by 7. To isolate the variable. You end up with 5+n. You can not say 5n because you cannot combine unlike terms. Your answer would be 5+n. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

¿ _____ (compartir) un sándwich, tú y yo? *
Mcdale Inc. produces and sells two products. Data concerning those products for the most recent month appear below: Product I49V Product Z50U Sales $ 27,000 $ 3
Solve 2c/15 = 8.8 The solution is c=???
John wants to measure the height of a tree. He walks exactly 100 feet from the base of the tree and looks up. The angle from the ground to the top of the tree i
Ytterbium decays 50% every 4.2 days. How much of an 80g sample would be left after 54.6 days?
Excerpt from the monkeys paw what is the main idea in paragraph 13
Solve the inequality 4x ≥ 2x + 5
What determines how large each population can grow
If the circumference is 40 what's the diameter
A 2000 kg truck is traveling at 5 m/s and collides with a 1000 kg car that is not moving. After the collision, the 2000 truck stands still. How fast did the 1