makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

he famous Great Bell sounds every hour in London, England. It took two tries to make the Great Bell. The first bell was made in 1856. However, the bell cracked
Why did the Catholic Church start the Inquisition
What if found in the nucleus of an atom?
How come one type of matter can be converted to a totally different one?
convert 6.25 into fraction​
Identify some exterior angles in the figure. select the two correct answers
which part of the scientific progress includes the use of scientific methods
Which of the following characters are royalty? Select all that apply. Gertrude Laertes Fortinbras Ophelia
Brainest for best response! What is volume? Describe the standard units of liquid volume. What is mass (weight)? Describe the standard units of mass.
A poison placed on the tips of darts by natives of the Amazon rainforest paralyzes prey such as small mammals. Which of the prey's cells are most likely affecte