alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

which characteristics of fish might allow them to survive
56% of what number is 84
In terms of political power, African Americans in the South during Reconstruction A. decided not to participate in government because they felt it woul
prime factors of 58
A word or phrase where two words contradict each other. A. Affirmation B. Affix C. Alliteration D. Oxymoron
A mother's age is three less than three times her daughter's age. The sum of their ages is 45. What is the daughter's age? A) 33 B) 12 C) 42 D) 15
how can i write a story problem that involves adding fractions with unlike denominators include the solution
what type of element typically loses an electron to become an ion
The first number in a multiplication problem is called the
describe the religious changes brought about by akhenaton and tutankankhamen