mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

If I know the relative position of the Earth in its orbit around the Sun then I can predict the seasonal pattern because it is a cycle that repeats. For example
Which of the following sets of numbers could represent the three sides of a triangle? O {11, 16, 25} O {7,13,20} O {7, 11, 20} O {11, 15, 27}
(We’re talking about WW2 and about the Japanese internment) What other groups of people were relocated along with Japanese Americans?
Simplify. (1/2k)(4k)+12 14 k 2 k^2+12 14 k^2 2 k+12
Which of the following words is a pronoun? Across Camp Orlando Ours
Why were women, African Americans and the Chinese often excluded from labor unions
Faustina y yo bailabamos salsa y mis primos tocaban y la conga
What is true about ballistic stretching? O A. It is the most recommended • B. It can cause the muscles to tighten up rather than relax O C. There is less risk f
My cat had to go to the vet because she broke her foot. Can you pray for her pls?
Find the domain of the inverse