bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

If the difference of p(x)=ax^4/5 + x^3/3 -2x^2/5 + bx/7 -1 and q(x)= x^4/5 + x^3/4 -1/3 x^2 +1/2 x + 3 is h(x) =1/5 x^4 + 1/12 x^3 - 1/15 x^2 + 5/14 x - C then
(X+9)^2*(x-9)(2x-7)=0
Write the indicated term of the binomial expansion. (x+y)^(10); 4th term
2 The owner of a store buys wooden benches for $50 each. She marks up the price by 75%. For the last week of the season, she sells the remaining benches for 30%
Which of the following is an example of a learned behavior? a Eating food b Finding food c Hibernating d Migrating
Using the period table of elements of oxidation numbers 1
Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. What is the solution of the equation? 3√(x+2)3+3=27 (4
What two regions are the most challenging for transportation in Africa therefore making trade more difficult, and having a negative effect on the economies ther
If cosθ= 1/7 and tanθ= 5/3 then what is sinθ?
1.1. Explain what it means to "adapt to change" ​