gemouljr gemouljr
  • 03-05-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $19.00 to purchase 2 pounds of coffee and 3 pounds of tea. While it is $41.50 to purchase 5 pounds of coffee and 6 pounds and tea . how much per pound is the price of coffee?

Respuesta :

jordansmartin13
jordansmartin13 jordansmartin13
  • 03-05-2019

It would be $3.5 per pound for the coffee and $4 per pound for tea.

Answer Link

Otras preguntas

How is the equation for a vertical line expressed?
what is 1/10 of 0.09 ?
simplify using order of operations(PEMDAS):(2^3x6)-3^2
what is the square root of 2500????
The absolute value of a fraction
What is the value the 0 in the number 601,099
Juanita spent 3/4 of her allowance at the mall. Of the money spent at the mall, 1/2 was spent on new earphones. What part of her allowance did Juanita spend on
One math student, John, can solve these 6 math problems in 20 minutes while another student, Juaquine, can solve them at a rate of I problem per 4 minutes. Who
The cost of ordering multiple items is sometimes, always or never proportional
Is a church more than a building? Answers need to be long