kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

The circumfrence of a ball is 60cm. The ball rolls 16.2m. How many times does the ball make one complete roll?
What are two rights of everyone living in the United States?
If the President can no longer serve, who becomes President?
help on questions 11 and 15 Add and simplify if possible
Given the balanced equation representing a reaction: H2O + HCl ==> H3O+ + Cl- According to one acid-base theory, the H2O molecule (1) accepts H+ ions (3
Which terms identify types of chemical reactions? (1) decomposition and :sublimation (2) decomposition and synthesis (3) deposition and sublimation (4) depositi
True or False? It's not possible to build a triangle with side lengths of 3, 3, and 3.
How to write third person and describe please give me Ideas thank you
Which compound is an electrolyte? (I) CH3CHO (3) CH3COOH (2) CH3OCH3 (4) CH3CH2CH3
At what type of plate boundary do compression and subduction take place?