alexandriaw827 alexandriaw827
  • 05-03-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP! i asked this question already but no one helped! WILL GIVE BRAINLIEST



If 7 pounds of tea and 5 pounds of coffee costs $55.00, and 6 pounds of tea and 3 pounds
of coffee cost $42.00, what is the price per pound of each?

Respuesta :

VanessaBrooks
VanessaBrooks VanessaBrooks
  • 05-03-2019
T = $5

C = $4

Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

How can a written constitution help goverments avoid abuse of goverment power and tryanny ?
What are the approximate solutions of 7x^2 4x-9=0??
A washing machine costs £420 plus 20% VAT. Calculate the total cost of the washing machine.
What is true about investing?
What is the difference between neoconservatism and paleoconservatism?
Help! :)) Al's Used Cars is offering a $750 rebate on all cars purchased between now and December 31. Amanda buys a used car off the lot for $5,500.00. What is
Decane (C10H22) used to produce poly(ethene). what conditions are needed?
What does a cell contain??
What structure is responsible for the opening and closing of the stomata
Old Kingdom sculptures