fairycloud7865 fairycloud7865
  • 02-03-2019
  • Mathematics
contestada

The price of a $250 cost increased by 7% last year. The coat is now on sale for one half off. What is the sale price

Respuesta :

ellazhu1223 ellazhu1223
  • 02-03-2019

Answer:$133.75

Step-by-step explanation:

$250 is 100%

? is 107%

$2.5 is 1%

$267.50 is 107%

267.50/2=$133.75

Answer Link

Otras preguntas

What is the acceleration of a 1,000 kg car pushed with a force of 12,000 N?
Hey i need help with this. 8 pencils cost $3.44. What is the unit rate for 1 pencil
A local nursing home is seeking a dependable, honest, and considerate individual to work as a caregiver for several elderly patients. Qualified candidates shoul
What claim did Thorne make? What evidence supported his claim? Mungo Lady and Mungo Man
What type of peripheral is a keyboard
Plz help idk what to do
Which best describes the purpose of the imagery in the excerpt
Important of Home brainy. com
Which of these can be determined based on the knowledge about climate? A.Plan a barbeque party or not B.Plan an outdoor activity or not C.Choice of foods
Answer the four questions on down below about the example essay. Use complete sentences. Format your document as a list. spawn during their trek from trek from