spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Heather made a total of $451.78 last month at her part-time job. If she worked 14 hours, how much did she make per hour?
What actions did democratic governments take during the war that many citizens would probably reject in peace time?
What is soma in the book A Brave New World?
What right did the English lobes game when king John signed the Magna Carta
What is 4,062- (-1,334)
According to sternberg's theory, the elements of successful intelligence are __________. emotional intelligence, interpersonal intelligence, and general intelli
Read this excerpt from the employee handbook for Carey’s Sandwiches.How does the organization of this section contribute to its purpose? It is organized in a s
15 POINTSWhen calcium forms an ion, what is its charge? 2+ 3+ 2- 3-
How do you think the story will develop at the party? Check all that apply. Benvolio will be right, and Romeo will forget all about Rosaline. Capulet will be r
Convert to standard 1.312x10^2