acoverupoze5th
acoverupoze5th acoverupoze5th
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 01-11-2018

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

Answer Link
gxwang2025 gxwang2025
  • 01-11-2018

2.5*1.58/lbs=$3.95

She bought 2.5 lbs and 1.58/lbs

2.5*1.58=$3.95

Answer Link

Otras preguntas

The highest tier in cell hierarchy is _____.
At what location in a circuit is the electrical potential energy the greatest
9x-6=8 ??¿????c?????????????????????????????????????????
59, 51, 55, 46, 50, 40, 44, ____, ____
What feature of Japan made it difficult to unify and govern? Many different religions Diverse and numerous immigrants Lacking communication with other nations C
Simplify 17d-5e+13d-7e
What does this poem mean "pretty girl, with faraway eyes, why do you look with such surprise? How did you get to be so wise, old girl in young-girl disguise"
Kira is a hemophiliac. This means that she does not produce clotting factors. What aspect of the clotting process should she be worried about not functioning?
simplify(-8) exponent 2
what is 38% of 250? show your wor