sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

The data in which table represents a linear function that has a slope of zero? A 2-column table with 5 rows. Column 1 is labeled x with entries negative 5, nega
Which is a worldwide trend in the standard of living since the mid-twentieth century? The life expectancy in developed countries fell from 74 to 66 years.
Qué tres palabras describlen mejor a abril y por qué
DRAG THE BLUE LINE TO THE BOTTOM OF THE TEMPERATURE DANGER ZONE
Can u add this up. My brain cant handle it.
What is 24% as a growth and decay factor
What did Lincoln believe was his primary duty as president? and... Where was the first battle of the Civil War fought?
Unknown cultural affiliations and loss of identity at high elevations." These are words used to propose the hypothesis that archaeological sites tend to lose th
Please answer correctly !!!! Will mark brainliest !!!!!!!!
A person's mental and emotional health is most directly affected by​