ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

find the 15th term of the arithmetic sequence 13,8,3,-2
Read the following sentence. In my perfect daydream, I will spend an entire summer touring Europe, so I buy plane tickets to Paris, France, London, England, Ber
why would there be racial tentions in the 1920s?
You are part of a rowing team. Every 1, miles you stop to take a drink of water. How many times will you stop to drink water if you row 10.2 miles?​
What is 3.6 = 2.4x
Giving Brainly for correct answer!
which of these are the closest to 1? a) 0.95 recurring b) 1.05 recurring c) 0.960 recurring d) 1.040 recurring e) 0.95 recurring
40 points!!! Please help will brain list too.
Which option identifies the next step in the following scenario? After being chosen to reverse engineer the inside of an older refrigerator, an engineer determ
can someone help me please ​