jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

A tortoise is walking in the desert. It walks 6.4 meters in 4 minutes. What is its speed?
When on November 11th, 1918, an armistice was signed to end World War I, the war's biggest losers were _____ because their governments ceased to exist. a. the
do change that cannot be easily reversed such as burning observe the law of conservation of mass
How many moles of water, H2O, contain 2.0×1022 molecules of water?
What is 32.60 rounded to the nearest tenth
An antonym is a word that's A. defined in a thesaurus. B. pronounced the same. C. the same in meaning. D. opposite in meaning.
what do you call the curved, upper surface of water that commonly appears when using a graduated cylinder?. Describe what causes this?.
What is 386.05679 rounded to the nearest hundredths ?
how to write 2000 using exponents
what is 100 years of jrotc yesterday today tomorrow